הסכם גירושין אפקטיבי - נקודות למחשבה  
אינדקס עורכי דין
חיפוש באינדקס
אינדקס עורכי דין אודות האינדקס הוספת עורך דין הערכת נזק מאמרים יצירת קשר
לקבלת יעוץ משפטי מיידי מלא את פרטיך בטופס הבא:
שם:
דוא"ל:
טלפון:
הודעה: שלח

הסכם גירושין - עו"ד איילת שיים מור

סקירה זאת נכתבה בשיתוף פעולה עם עו"ד איילת שיים מור, המתמחה בנושא דיני עבודה ומנהלת משרד עורכי דין בפתח תקווה.

המטרה המנחה הסכם גירושין מרצון היא לשמור באופן מרבי על מסגרת יציבה יחסית של המשפחה למרות פירוק הזוגיות וזאת באמצעות מאמצים לסיים את הנישואין בהסכמה ולמנוע עד כמה שניתן סכסוכים ומאבקים משפטיים בעתיד.

מניעת מאבקים אלו מתאפשרת על ידי חשיבה לטווח ארוך של מנסחי ההסכם – עורכי הדין לעניני משפחה, אותה יכולת לצפות קשיים וסוגיות מורכבות העלולים להתעורר לאחר הפרידה.

עם זאת, מאחר שכל הליך גירושין הוא ייחודי, לא ניתן לייצר הסכם המתאים לכל זוג המתגרש, שכן הרכיבים העובדתיים שונים ממשפחה למשפחה ואולם, על קצה המזלג ניתן למנות נושאים אשר לרוב רלוונטיים בכל  הסכם הגירושין, כגון סידור הגט חלוקת הרכוש, קביעת המשמורת בידי מי מההורים, קביעת הסדרי ראיה להורה האחר, קביעת גובה מזונות הילדים, חינוכם וכו.

לגבי סידור הגט, בדרך כלל ההסכמה היא לנתינת הגט וקבלתו בבית הדין הרבני. אלא אם הצדדים אינם יהודים. 

במידה ובני הזוג החליטו להתגרש באופן סופי, עליהם לקבוע מועד לדיון בבית הדין הרבני. בדיון מתרשמים הדיינים אם בני הזוג שלמים עם החלטתם להתגרש ואם אכן אין דרך חזרה יתקיים סידור הגט – כתיבתו ומסירתו מהגבר לאישה.

סעיף חלוקת הרכוש כולל חלוקה של כל הזכויות והנכסים שצברו בני הזוג כך ששני הצדדים יהיו מרוצים. יש להסדיר את החובות המשוטפים כך שבן הזוג הנוטל עליו חוב מסויים באמת יפטיר את בן הזוג האחר מן החוב, גם כלפי צד ג', הדבר יפה גם לענין זכויות ונכסים, אשר הוחלט כי ישארו בידי בן זוג מסויים.

יש לשים לב לאכיפת מצבים עתידיים בהם מתגלה רכוש שצד אחד הסתיר ממשנהו, כיצד יחולק רכוש זה ככל שיתגלה.

מזונות ילדים -בהסכם ייקבע  גובה המזונות החודשיים, המשולמים  כאשר נהוג להצמיד את התשלום למדד המחירים לצרכן.

המזונות שנקבעים בהסכם הם בדרך כלל מזונות ילדים, מאחר שהאישה אינה זכאית למזונות לאחר הגירושין. המזונות יכללו צרכי מזון, הלבשה, הנעלה, הגיינה, רפואה, חברה וחינוך, וישתנו לפי רמת ההכנסה, רמת החיים הנהוגה, פוטנציאל השתכרות, גיל וכמות הילדים הזכאים למזונות.

יש לקחת בחשבון שסכום הוצאות הילדים עשוי להשתנות עם השינוי בגילם ובצרכיהם ולכן חשוב לצפות את כל הוצאות הילדים על מנת למנוע מצב עתידי שבו יאלצו לשנות את סכום המזונות. הדרך הראויה לשם כך הינה מזונות מדורגים המאפשרים קביעת סכומים המשפנים עם גדילת הילדים ואי הזדקקותם לגן / צהרון / מטפלת.

בעניין משמורת הילדים והסדרי ראיה, ייקבע בידי מי מבני הזוג תינתן החזקת הילדים, ומנגד – מה יהיו הסדרי הראיה – אותם זמנים בהם ישהו הילדים במחיצת ההורה שאין הם בהחזקתו.

גם כאן חשוב לצפות שינויים על מנת למנוע מחלוקות בעתיד עקב מצבים כמו יציאת הילדים מהארץ או העתקת מגורי אחד מבני הזוג למקם מרוחק יותר – שינוי העלול להקשות על כל הצדדים.

לבסוף, ההסכם צריך לכלול מספר עניינים הקשורים בחינוך הילדים כמו האם ילמדו בבי"ס ממלכתי רגיל או דתי, שיתוף בין בני הזוג בקבלת החלטות על ידי בני הזוג, כיבוד ההורים וכדומה.

חשיבות רבה יש לניסוח ברור של ההסכם;  גם אם הגיעו בני הזוג להסכמה בכל הסעיפים, עדיף להפקיד את ניסוח ההסכם והגשתו לאישור בית המשפט בידי עורך דין מומחה לדיני משפחה.

זה יקפיד על ניסוח הסכם גירושין ברור וחד משמעי וינסח את ההסכמות באופן משפטי כך שיימנעו אי הבנות ומריבות בעתיד. תפקיד נוסף של עורך הדין הוא החתמת שני הצדדים על ההסכם על מנת להבטיח את מימושו.

גולש/ת יקר/ה - אם חיפשת עורך דין לכל מטרה הגעת למקום הנכון!

אינדקס עורכי דין - צעד משפטי חכם מציע לכל גולש את המאגר המשפטי הגדול בישראל. האתר מחולק לפי תחומים משפטיים שונים ובכל נושא רשימה מפורטת של משרדי עורכי דין מכל רחבי המדינה, המתמחים באחד מתחומי המשפט הרבים.

גלישה נעימה!

אינדקס עורכי דין מציע לכל עורך דין חשיפה בפני אלפי גולשים הזקוקים ליעוץ ויצוג משפטי. פתיחת כרטיס עו"ד מפורט כוללת: הצגת תחומי התמחות, פרטי המשרד, עורכי הדין המועסקים, נסיון, לקוחות, פרטים ליצירת קשר מיידי, תמונות ועוד!

 

לקבלת מידע נוסף אודות אפשרויות פרסום כרטיס לקוח ומודעות טקסט בכל עמוד שתרצה באתר:

זקוק לעצה דחופה של עורכי דין? יש לך בעיה משפטית?

כנס כעת לפורום המשפטי ולאחר הרשמה קצרה, תקבל חוות דעת של עורכי דין מובילים, בתחומים משפטיים מגוונים כגון: דיני משפחה, תעבורה, נזיקין, קניין רוחני, זכויות יוצרים, נדלן, חוזים, דיני עבודה, הוצל"פ ועוד!

פורומים: גירושין ומשפחה | זכויות עובדים | רשלנות רפואית | תאונות דרכים ונזקי גוף


כל הזכויות שמורות ל-Law Index 2007
קידום עורכי דין | שותפים | מפת האתר | אינדקס | אינדקס עורכי דין | מומחית לענייני משפחה | סטטיסטיקה של גירוישן בישראל | בית הדין הרבני בישראל | התרת נישואין | תביעת מזונות נכדים | גישור מהו"ת |