סמכויות מערכת השיפוט הרבנית  
אינדקס עורכי דין
חיפוש באינדקס
אינדקס עורכי דין אודות האינדקס הוספת עורך דין הערכת נזק מאמרים יצירת קשר
לקבלת יעוץ משפטי מיידי מלא את פרטיך בטופס הבא:
שם:
דוא"ל:
טלפון:
הודעה: שלח

נושאים לטיפולו של בית הדין הרבני

מה ההבדל בין בית הדין הרבני, לבין בית המשפט לענייני משפחה?

קיים בלבול רב בכל הנוגע לסמכויותיו של בית הדין הרבני וסמכויות בית המשפט לענייני משפחה. לבית הדין הרבני סמכויות שונות, בניהן נושאים לטיפולו הבלעדי ונושאים בהם לו סמכות מקבילה לסמכותו של בית המשפט לענייני משפחה.

לצד תביעות שונות בתחום דיני משפחה, בית הדין הרבני מחזיק בסמכות ייחודית בתחום גירושין ונישואין. בדומה למערכות שיפוטיות אחרות, גם מערכת השיפוט הרבנית בנויה מבתי דין אזוריים ובית דין עליון המכונה – בית הדין הרבני הגדול.

סמכויות בתחום נישואין

ביטול, היתר ואישורי נישואין – בית הדין הרבני מטפל בבקשות להיתר נישואין כאשר קיים ספק בדבר זכותו של הזוג להינשא על פי ההלכה וכן, מטפל באישור נישואין של בני זוג שנשאו בחו"ל. האישור דרוש למוסדות ממשלתיים שונים. במקביל, מטופלות בקשות לביטול נישואין של בני זוג שנשאו בניגוד להלכה היהודית.

אישור עריכת חופה – קיימים מקרים בהם נדרש לבני הזוג אישור מיוחד אם ברצונם להינשא, כך לדוגמא, כאשר האשה בהריון. בית הדין הרבני רשאי לדון במקרים מסוג זה ולהתיר לזוגות במצבים 'מיוחדים' להינשא.

כמו כן, מטופלות בבית הדין בקשות של גברים ונשים המעוניינים למנוע מבני זוגם להנשא לאחר. בקשת עיכוב נישואין ניתן להגיש במקרים בהם בני הזוג עדיין נשואים, או במקרים בהם ידוע למבקש על סיבות אחרות שמקורן בהלכה היהודית.

שלום בית

בית הדין הרבני מטפל בבקשות להשכנת שלום בית. בקשה זו עשויה להיות מוגשת במקרים בהם בני זוג מעוניינים להציל את נישואיהם.

שלום בית הוא פנייה אל בית הדין הרבני בבקשה להשכנת שלום בית בין בני זוג, הרוצים להציל את נישואיהם. רגע לפני שבני זוג מחליטים להתגרש, לפעמים הם מבצעים ניסיון אחרון לשקם את נישואיהם ולגשר על הפערים והמחלוקות בכדי להימנע מפירוק התא המשפחתי.

לעיתים, כאשר מוגשת תביעת גירושין על ידי אחד הצדדים, עשוי הצד השני להגיש תביעה מקבילה לשלום בין ובידי בית הדין הרבני סמכות לחייב את בני הזוג לנסות לשקם את יחסיהם.

סמכויות בתחום גירושין

למעשה, בתחום הגירושין לבית הדין הרבני סמכות בלעדית. לא ניתן לפתוח תיק גירושין בבית המשפט לענייני משפחה ובית משפט זה דן אך ורק בתביעות שעניינן נובע מפירוק התא המשפחתי – כמו חלוקת רכוש, מזונות, משמורת ילדים ועוד. בכל נושא, יש להגיש תביעה נפרדת.

תביעות בנושאים אלו ניתן להגיש גם בבית הדין הרבני, שגם לו הסמכות לדון בנושאי מזונות, רכוש ומשמורת ילדים. לפני הגשת תביעה חשוב מאוד להתייעץ עם עורכי דין הבקיאים בתחום דיני משפחה ולהחליט בעצתם היכן להגיש כל תביעה. מעמדכם עשוי להיות שונה מאוד בשני המקרים.

לצד כל אלו, ישנה סמכות בלעדית לטפל באישורי וסידורי גיטין, הנינים רק לאחר יישוב כל המחלוקות בין בני הזוג, בין אם דרך הכרעת בית הדין, או הסכם גירושין. הסכמי גירושין חייבים להיות מאושרים על ידי בית הדין הרבני, אחרת אין להם תוקף משפטי.

לחץ כאן למידע על עורכי דין מומלצים בתחום גירושין: דיני משפחה – גירושין

גולש/ת יקר/ה - אם חיפשת עורך דין לכל מטרה הגעת למקום הנכון!

אינדקס עורכי דין - צעד משפטי חכם מציע לכל גולש את המאגר המשפטי הגדול בישראל. האתר מחולק לפי תחומים משפטיים שונים ובכל נושא רשימה מפורטת של משרדי עורכי דין מכל רחבי המדינה, המתמחים באחד מתחומי המשפט הרבים.

גלישה נעימה!

אינדקס עורכי דין מציע לכל עורך דין חשיפה בפני אלפי גולשים הזקוקים ליעוץ ויצוג משפטי. פתיחת כרטיס עו"ד מפורט כוללת: הצגת תחומי התמחות, פרטי המשרד, עורכי הדין המועסקים, נסיון, לקוחות, פרטים ליצירת קשר מיידי, תמונות ועוד!

 

לקבלת מידע נוסף אודות אפשרויות פרסום כרטיס לקוח ומודעות טקסט בכל עמוד שתרצה באתר:

זקוק לעצה דחופה של עורכי דין? יש לך בעיה משפטית?

כנס כעת לפורום המשפטי ולאחר הרשמה קצרה, תקבל חוות דעת של עורכי דין מובילים, בתחומים משפטיים מגוונים כגון: דיני משפחה, תעבורה, נזיקין, קניין רוחני, זכויות יוצרים, נדלן, חוזים, דיני עבודה, הוצל"פ ועוד!

פורומים: גירושין ומשפחה | זכויות עובדים | רשלנות רפואית | תאונות דרכים ונזקי גוף


כל הזכויות שמורות ל-Law Index 2007
קידום עורכי דין | שותפים | מפת האתר | אינדקס | עורכי דין | גירושין | דיני משפחה | פשיטת רגל | רשלנות רפואית | תאונות דרכים | דיני בנקאות |