חיוב סבא וסבתא במזונות נכדיהם  
אינדקס עורכי דין
חיפוש באינדקס
אינדקס עורכי דין אודות האינדקס הוספת עורך דין הערכת נזק מאמרים יצירת קשר
לקבלת יעוץ משפטי מיידי מלא את פרטיך בטופס הבא:
שם:
דוא"ל:
טלפון:
הודעה: שלח

מזונות נכדים - תביעת מזונות נגד סבא וסבתא

מתי ניתן לתבוע מזונות מסבו וסבתו של קטין?

הנושאים הכאובים ביותר והראויים להתייחסות המרבית במצבי גירושין בין בני זוג הם כמובן כל הנושאים הקשורים לענייני הטיפול בילדים. חלוקת משמורת, הסדרי ראייה וחשוב לא פחות – כלכלת הילדים ונושא תשלומי מזונות. מה הדין כאשר בן הזוג שאמור לשלמם אינו עומד בהסדר שנקבע ומתי ניתן לתבוע מזונות מסבא וסבתא של הילד?

תשלום המזונות מחייב על פי החוק את בן הזוג בדאגה לרווחת ילדיו, ובהתאם לצרכי הילד וליכולותיו הכלכליות נקבע סכום תשלום חודשי אשר ישמש את בן הזוג אשר הוסכם כי יגדל את הילדים. הבעיות מתעוררות כאשר בן הזוג אשר אמור לשלם את המזונות עבור הילדים מתחיל להתחמק מהתשלומים או כאשר הוא נקלע למצוקה כלכלית, חובות ואין ביכולתו לעמוד בהסדר שנקבע והוסכם בבית הדין.

ובמצבים כאלו, מי ידאג לרווחת הילדים? עמדת החוק בנושא תשלום המזונות על ידי אביו ואימו של בן הזוג, כאשר הוא עצמו חסר אמצעים ואין ביכולתו לעמוד בתשלומי ההסדר, מאפשרת בחלק מין המקרים לחייב אותם בתשלום מזונות נכדיהם.

לקבלת יעוץ משפטי מיידי בנושא דיני משפחה, לחץ כאן: משפחה - גירושין

מצבים אלו סבוכים ונדירים למדי, ועל אף החוק הקובע כי ניתן לתבוע מזונות מקרובים מדרגה שנייה כאשר בן הזוג לו נקבעו תשלומי המזונות אינו עומד בתשלומים, מעטים הם המקרים בהם נתבעו הוריו של בן הזוג הלא משלם, ונקבע כי ישלמו לקטין תשלום מזונות קבוע. במאמר זה, הבאנו לפניכם מספר מקרים תקדימיים בהם נתבעו מזונות מהסבים והם חויבו בתשלום המזונות של נכדיהם במקום האב הלא משלם.

עמדת החוק בנושא תביעות מזונות של נכדים

חיוב בתשלום מזונות על ידי קרובים מדרגה שנייה מוסדר מחוק דיני משפחה בסעיפים 4 ו - 5. בסעיף 4 לחוק נאמר כי החייב הישיר אחרי הוריו ואימו של הקטין בתשלום מזונות הם סבו וסבתו. בסעיף החמישי לחוק מפורטים שלשה תנאים החייבים להתקיים בכדי שניתן יהיה לאלץ את הסב והסבתא בתשלום מזונות עבור נכדיהם:
  • מצבם הכלכלי יאפשר את התקיימותם האישית גם לאחר תשלום דמי המזונות עבור הנכד.
  • אין הנכד מסוגל לפרנס את עצמו על ידי מציאת תעסוקה מכניסה אשר תספק את דמי קיומו.
  • הנכד אינו יכול לקבל את מזונותיו מאביו או ממקור הכנסה אחר (כגון ירושה או עיזבון).
על פי החוק, הורי האב הם האחראים הישירים לאחר האב עצמו בתשלום המזונות, ולא הורי האם.

תקדים משפטי 

פסק דין (15890/01) תקדימי נקבע על ידי השופטת רבקה מקייס בבית המשפט לענייני משפחה בכפר סבא, כאשר קבעה לטובת שני נערים בני 17 ו - 13 תשלום מזונות בגובה 2300 שקלים אשר ישולמו במקום המזונות אשר הוסדרו על ידי אביהם ולא עמד בתשלומים, וזאת בטענה כי הוא סובל ממחלה קשה ומצבו הכלכלי בכי רע.

אמם של הנערים פנתה אל בית המשפט בתביעה כנגד הוריו של האב, וזאת מתוקף החוק אשר קובע כי במקרה ואבי המשפחה אינו מסוגל לעמוד בתשלומי המזונות עבור ילדיו ניתן יהיה לפנות בתביעת מזונות אל קרובים מדרגה שנייה.

כמובן שהוריו של האב ניסו להתנגד, אך מכיוון שהשופטת שוכנעה והוצגו בפניה ראיות ליכולותיהם הכלכליות של הורי האב, סיכמה השופטת ואמרה כי לא יהיה בתשלום המזונות פגיעה ממשית בהכנסותיהם של ההורים, וקבעה את סכום תשלום המזונות החודשי.

הנכד תובע – סבא וסבתא משלמים

בשנת 2005, בחודש ספטמבר, נקבע פסק דין (3950/02) נדיר בבית הדין לענייני משפחה בחדרה, כאשר סבא וסבתא לנכד בגיל העשרה, נתבעו על יד הנכד עצמו. בתביעה, הציג הנער מצב קשה בו האם לקתה במחלת נפש כתוצאה מהגירושים, והוא נאלץ לעבור לגור אצל סבתו.

מאידך, אביו לא עמד בתשלומי המזונות אשר נקבעו לו, בעקבות מחלה אשר ממנה הוא סובל כאשר הוא עצמו מתקיים מקצבת ביטוח לאומי בסך 2600 שקלים.

המצב הוקשה אף יותר כאשר התברר לשופטת כי הסב והסבתא אף הם אינה במצב כלכלי אשר אינו מאפשר להם לכלכל את עצמם בכבוד, ואילו הנער הגיש תביעת מזונות על סכום בסך 2850 שקלים, אשר ברור היה כי לא יוכלו הסב והסבתא לעמוד בו. בסופו של דבר קבעה השופטת כי נטל גידול הילד יחולק בין משכורתו של האב לבין הסב והסבתא ביחס של 60% על ידי האב ו 40% על ידי הסב והסבתא. הסכום הכולל אשר חויבו הסב והסבתא לשלם מדי חודש לנער הגיע בסופו שלדבר ל 300 שקלים.

בכל מקרה של מחלוקת בנושא מזונות ילדים, מומלץ להתייעץ עם עורכי דין המתמחים בתחום גירושין ודיני משפחה. יעוץ משפטי מקצועי וייצוג על ידי עורך דין מיומן, יסייעו לכם למצות את זכויותיכם.

לקבלת יעוץ משפטי מיידי בנושא דיני משפחה, לחץ כאן: משפחה - גירושין

גולש/ת יקר/ה - אם חיפשת עורך דין לכל מטרה הגעת למקום הנכון!

אינדקס עורכי דין - צעד משפטי חכם מציע לכל גולש את המאגר המשפטי הגדול בישראל. האתר מחולק לפי תחומים משפטיים שונים ובכל נושא רשימה מפורטת של משרדי עורכי דין מכל רחבי המדינה, המתמחים באחד מתחומי המשפט הרבים.

גלישה נעימה!

אינדקס עורכי דין מציע לכל עורך דין חשיפה בפני אלפי גולשים הזקוקים ליעוץ ויצוג משפטי. פתיחת כרטיס עו"ד מפורט כוללת: הצגת תחומי התמחות, פרטי המשרד, עורכי הדין המועסקים, נסיון, לקוחות, פרטים ליצירת קשר מיידי, תמונות ועוד!

 

לקבלת מידע נוסף אודות אפשרויות פרסום כרטיס לקוח ומודעות טקסט בכל עמוד שתרצה באתר:

זקוק לעצה דחופה של עורכי דין? יש לך בעיה משפטית?

כנס כעת לפורום המשפטי ולאחר הרשמה קצרה, תקבל חוות דעת של עורכי דין מובילים, בתחומים משפטיים מגוונים כגון: דיני משפחה, תעבורה, נזיקין, קניין רוחני, זכויות יוצרים, נדלן, חוזים, דיני עבודה, הוצל"פ ועוד!

פורומים: גירושין ומשפחה | זכויות עובדים | רשלנות רפואית | תאונות דרכים ונזקי גוף


כל הזכויות שמורות ל-Law Index 2007
קידום עורכי דין | שותפים | מפת האתר | אינדקס | עורכי דין | גירושין | תאונות דרכים | רשלנות רפואית | חובות | תעבורה | פשיטת רגל |