התרת נישואין - הסכם גירושין  
אינדקס עורכי דין
חיפוש באינדקס
אינדקס עורכי דין אודות האינדקס הוספת עורך דין הערכת נזק מאמרים יצירת קשר
לקבלת יעוץ משפטי מיידי מלא את פרטיך בטופס הבא:
שם:
דוא"ל:
טלפון:
הודעה: שלח

דיני משפחה - התרת נישואין

גירושין או התרת נישואין?

הליך התרת נישואין, הוא למעשה ביטול נישואין או הכרזה שהנישואין בטלים מעיקרם, המוגדר בחוק  שיפוט בענייני התרת נישואין. התרת הנישואין מתקיימת בין בני זוג מעורבים או כאשר מדובר בזוג שהתחתן בנישואין אזרחיים. הגדרת זוג מעורב הוא בני הזוג המשתייכים לדתות שונות, שני בני זוג שאינם משתייכים לדת המוכרת בישראל או במקרים בהם קיים  ספק לגבי השתייכותו של אחד מבני הזוג לדת מוכרת בישראל.

בג"צ קבע כי בית דין רבני אינו יכול להוות סמכות בבני זוג שאחד מהם אינו יהודי, גם אם בני הזוג פנו אליו בהסכמה, מאחר שבית הדין הרבני אינו מכיר בנישואים אלה ומתייחס אליהם כבטלים מעיקרם. לכן יתכן שבית הדין הרבני יכריז על התרת נישואין, אך זוג זה יחשב נשוי על פי בית דין דתי זר.

דיני משפחה - גט לחומרא

במקרה שזוג יהודי שלא התחתן וניהל חיי משפחה, מעוניין להתחיל בהליכי גירושין, בית הדין הרבני  יראה בהם ספק זוג נשוי ויחייב אותם בגט לחומרא. אולם לשוב להדגיש כי מצב זה לא  מבטיח כי בת הזוג תקבל זכויות של גירושין, לרבות הזכות לקבלת מזונות אשה שהתגרשה מכוח הדין האישי.

הליך התרת נישואין

בני זוג בנישואין מעורבים, המעוניינים לפרק את נישואיהם, תחילה יפנו לבית המשפט העליון על מנת שזה יקבע סמכות שיפוט לצורך התרת נישואין. בקשת היתר סמכות  משמעה בקשה לגירושין. בית המשפט יפנה את בני הזוג לבית משפט אחר שם יותרו נישואיהם, על פי רוב יופנו בני הזוג לבית המשפט לענייני משפחה המתמחה בתחום דיני משפחה.

בית המשפט לענייני משפחה יבדוק את השתייכותם הדתית. במקרה שכל אחד מבני הזוג שייך לדת אחרת, יפנה סגן נשיא בית המשפט לענייני המשפחה לשני בתי הדין הדתי,  כדי שזה יקבע אם יש צורך בהליך גירושין על פי הדין הדתי. בית הדין הדתי ימסור את החלטתו אם יש צורך בגירושין לבית המשפט בתוך שלושה חודשים.

במידה ויקבע בית הדין הדתי כי יש צורך בגירושין יעביר בית המשפט לענייני משפחה את הבקשה להתרת נישואין לבית המשפט הדתי. במידה ויחליט בית המשפט הדתי כי אין צורך בגירושין, בית הדין לענייני משפחה יתיר את הנישואין, ידון בנושא מזונות, בפירוק שיתוף הרכוש, בהחזקת הילדים וכדומה.

במקרים שאין הסכמה בין בני הזוג להתגרש, בית המשפט לענייני משפחה יקבע את הדין הפנימי  לפי מקום מושבם של בני הזוג. במידה ולא ניתן לקבוע את הדין לפי מקום מושבם,  יקבע הדין לפי מושבם האחרון של בני הזוג או לפי הדין של ארץ אזרחותם המשותפת של בני הזוג.

דרך נוספת היא לפנות לבית הדין האישי לפי דת מוצאם להגשת תביעת גירושין, במקביל יוכלו לפנות לבית המשפט לענייני משפחה לתביעות שעניינים של חלוקת רכוש, החזקת הילדים וכדומה.

חשיבות יעוץ משפטי בהליך התרת נישואין

בכל מה שנודע לנושא התרת נישואין מומלץ מאוד לפנות לעורך דין המתמחה בתחום דיני משפחה. מאחר שמדובר בהתרת הנישואין, לעיתים בית הדין הדתי אינו מכיר בנישואין אלו, עורכי דין המעודכנים בפסיקות הן של בתי הדין הדתיים והן של בתי המשפט האזרחיים, יוכלו לזרז את התהליך, לנהל  משא ומתן עם עורכי דין אחרים ולהבטיח את  קבלת הזכויות בענייני מזונות ילדים, משמרות וכדומה.

במקרה של ייצוג בבית הדין הרבני, יוכל בן הזוג היהודי להיעזר בטוען רבני מוסמך, אך טוען זה מוסך רק בבית הדין הרבני ולא יוכל לייצג את בן הזוג בבית המשפט לענייני משפחה.

כאמור, במקרה של התרת נישואין חשוב להתייעץ עם עורך דין המתמחה בדיני משפחה על מנת לזרז את התהליכים ולמנוע ריצות בין בתי המשפט ובית הדין הרבני.

לבחירת עורך דין וקבלת יעוץ משפטי לחץ כאן: עורכי דין - דיני משפחה

גולש/ת יקר/ה - אם חיפשת עורך דין לכל מטרה הגעת למקום הנכון!

אינדקס עורכי דין - צעד משפטי חכם מציע לכל גולש את המאגר המשפטי הגדול בישראל. האתר מחולק לפי תחומים משפטיים שונים ובכל נושא רשימה מפורטת של משרדי עורכי דין מכל רחבי המדינה, המתמחים באחד מתחומי המשפט הרבים.

גלישה נעימה!

אינדקס עורכי דין מציע לכל עורך דין חשיפה בפני אלפי גולשים הזקוקים ליעוץ ויצוג משפטי. פתיחת כרטיס עו"ד מפורט כוללת: הצגת תחומי התמחות, פרטי המשרד, עורכי הדין המועסקים, נסיון, לקוחות, פרטים ליצירת קשר מיידי, תמונות ועוד!

 

לקבלת מידע נוסף אודות אפשרויות פרסום כרטיס לקוח ומודעות טקסט בכל עמוד שתרצה באתר:

זקוק לעצה דחופה של עורכי דין? יש לך בעיה משפטית?

כנס כעת לפורום המשפטי ולאחר הרשמה קצרה, תקבל חוות דעת של עורכי דין מובילים, בתחומים משפטיים מגוונים כגון: דיני משפחה, תעבורה, נזיקין, קניין רוחני, זכויות יוצרים, נדלן, חוזים, דיני עבודה, הוצל"פ ועוד!

פורומים: גירושין ומשפחה | זכויות עובדים | רשלנות רפואית | תאונות דרכים ונזקי גוף


כל הזכויות שמורות ל-Law Index 2007
קידום עורכי דין | שותפים | מפת האתר | אינדקס | אינדקס עורכי דין | דיני מיסים | פשיטת רגל | בנקאות | שמאי מקרקעין | עורך דין פלילי | רשלנות רפואית |