תעודת יושר - לא כל רישום פלילי מכתים אותה  
אינדקס עורכי דין
חיפוש באינדקס
אינדקס עורכי דין אודות האינדקס הוספת עורך דין הערכת נזק מאמרים יצירת קשר
לקבלת יעוץ משפטי מיידי מלא את פרטיך בטופס הבא:
שם:
דוא"ל:
טלפון:
הודעה: שלח

תעודת יושר - לא כל רישום פלילי מכתים אותה

המאמר נכתב על ידי: עו"ד יפעת וינקלר

בעולם המרשם פלילי קיים בלבול גדול במונחים. המונחים רישום פלילי, מרשם פלילי, מידע פלילי, תעודת יושר ורישום משטרתי מתערבבים ויוצרים – בעיקר – אנשים שמודאגים ללא סיבה.

אז בואו נעשה סדר: תעודת יושר היא לא המסמך שאתם מקבלים בתחנת המשטרה. היא לא. אמנם הבוס קורא לזה "תעודת יושר" כשהוא שולח אתכם למשטרה, והשוטר אכן מבין על מה אתם מדברים כשאתם מבקשים "תעודת יושר", אבל מה שקיבלתם הוא "גליון מידע פלילי מלא". אגב, לבוס מביאים רק את העמוד הראשון הוא לא יכול לדעת שיצא עוד המשך.

תכף נחזור לתעודת יושר. כדי להבין מה היא מכילה, נבין קודם מה יש בגליון המידע הפלילי המלא?

אותו גליון מכיל רישום פלילי ורישום משטרתי

רישום פלילי הוא רישום של תיק שהתנהל בבית משפט. יש כמה תוצאות סופיות אפשריות לתיק פלילי: הרשעה, אי הרשעה, אשפוז בבית חולים לחולי נפש, ועוד. בכל מקרה זהו רישום פלילי, גם אם התיק נגמר בקביעה שהנאשם לא כשיר לעמוד לדין.

רישום משטרתי הוא רישום אודות הליך שאין לגביו הליך משפטי שהסתיים. זה יכול להיות תיעוד של חקירת משטרה שנסגרה בלי העמדה לדין או רישום אודות תיק פתוח. תיק פתוח יכול להיות  תיק שנמצא בחקירה או תיק שנמצא במשפט. בעצם, תיק פתוח יכול להפוך להיות רישום פלילי אם העבירה שנחקרת תוביל לכדי משפט פלילי.

תיק פתוח יכול, במקרה היותר טוב, להפוך להיות רישום משטרתי אם הוא ייסגר ללא העמדה לדין. בינתיים אותו תיק פתוח הוא חלק מהרישום המשטרתי.

נחזור אל תעודת היושר. תעודת יושר היא מסמך שהמשטרה מעבירה ישירות לגופים מסוימים שזכאים לברר אודות אנשים הפונים אליהם. למשל: שגרירויות זרות זכאיות לברר אודות אנשים שמבקשים אשרות, לשכת עורכי הדין זכאית לברר לגבי מועמדים להתמחות בעריכת דין, משרד החינוך זכאי לברר מידע על מועמדים המעוניינים לעבוד כמורים, וכן הלאה.

למעשה כל גוף שהוסמך בחוק לתת רשיונות עיסוק יכול גם לבדוק את תעודת היושר של הפונים אליו. אבל, וזה חשוב, תעודת היושר לא מכילה כל דבר קטן שנרשם בגליון המידע הפלילי.

תעודת יושר מכילה את הדברים הבאים:

מתוך הרישום הפלילי – רק רישומים שטרם התיישנו. תקופת ההתישנות היא בדרך כלל 7 שנים, אולם יש מצבים שבהם היא מתקצרת (אם מדובר בקטינים) או מתארכת (אם הוטל עונש מאסר).

עם תום תקופת ההתישנות הרישום נגרע מתעודת היושר. חשוב לדעת שרישומים מסוג אי הרשעה מתיישנים ביום מתן גזר הדין, כלומר אין להם תקופת התיישנות כלל.

מתיק הרישום המשטרתי – רק רישומים של תיקים פתוחים

מה אפשר לעשות במצבים שתעודת היושר לא נקייה?

בעניין רישום פלילי – אפשר לבקש מנשיא המדינה לקצר את תקופת ההתישנות כדי לנקות את תעודת היושר. חשוב רק לדעת שהחסד של קיצור התקופה הוא נדיר, ומומלץ להיעזר בשירותיו של עורך דין שמתמחה בתחום.

לגבי תיקים פתוחים  לפעול מול המשטרה או הפרקליטות ולנסות למנוע העמדה לדין. גם כאן, עדיף לקחת עורך דין שמתמחה בתחום כבר בשלבים המוקדמים, כי תמיד שווה למנוע נזק מראש ולא לטפל בו אחרי שכבר נגרם.

גולש/ת יקר/ה - אם חיפשת עורך דין לכל מטרה הגעת למקום הנכון!

אינדקס עורכי דין - צעד משפטי חכם מציע לכל גולש את המאגר המשפטי הגדול בישראל. האתר מחולק לפי תחומים משפטיים שונים ובכל נושא רשימה מפורטת של משרדי עורכי דין מכל רחבי המדינה, המתמחים באחד מתחומי המשפט הרבים.

גלישה נעימה!

אינדקס עורכי דין מציע לכל עורך דין חשיפה בפני אלפי גולשים הזקוקים ליעוץ ויצוג משפטי. פתיחת כרטיס עו"ד מפורט כוללת: הצגת תחומי התמחות, פרטי המשרד, עורכי הדין המועסקים, נסיון, לקוחות, פרטים ליצירת קשר מיידי, תמונות ועוד!

 

לקבלת מידע נוסף אודות אפשרויות פרסום כרטיס לקוח ומודעות טקסט בכל עמוד שתרצה באתר:

זקוק לעצה דחופה של עורכי דין? יש לך בעיה משפטית?

כנס כעת לפורום המשפטי ולאחר הרשמה קצרה, תקבל חוות דעת של עורכי דין מובילים, בתחומים משפטיים מגוונים כגון: דיני משפחה, תעבורה, נזיקין, קניין רוחני, זכויות יוצרים, נדלן, חוזים, דיני עבודה, הוצל"פ ועוד!

פורומים: גירושין ומשפחה | זכויות עובדים | רשלנות רפואית | תאונות דרכים ונזקי גוף


כל הזכויות שמורות ל-Law Index 2007
קידום עורכי דין | שותפים | מפת האתר | אינדקס | אינדקס עורכי דין | פשיטת רגל של שותפות | אפוסטיל | שחרור בערבות | עורך דין פלילי | מיסים | פשיטת רגל |