הסתבכת בפלילים? הכל על שחרור בערבות ממעצר  
אינדקס עורכי דין
חיפוש באינדקס
אינדקס עורכי דין אודות האינדקס הוספת עורך דין הערכת נזק מאמרים יצירת קשר
לקבלת יעוץ משפטי מיידי מלא את פרטיך בטופס הבא:
שם:
דוא"ל:
טלפון:
הודעה: שלח

שחרור בערבות - דברים שחשוב לדעת

מעצר אדם הינו מצב קיצוני של ניצול כוח על ידי המדינה בכובעה כגוף האמון על השלטת הסדר הציבורי.

מדובר בפעולה אשר מוצאת ביטויה בהגבלת החירות וחופש התנועה של אדם - שתי זכויות יסוד כתובות, להן זכאים הכל מכוח חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו.

חוק סדר הדין הפלילי (סמכויות אכיפה ומעצרים), מבקש להגדיר את המצבים בהם ניתן לעצור אדם, מתי יש לשחררו, באלה תנאים ועוד.

החוק נוסח תוך ניסיון לאזן בין הצרכים אותם מכתיב חופש הפרט במדינה דמוקרטית, מחד לבין הצורך לשמור על מרקם החיים ולהבטיח ציות לחוק במדינה, מאידך.

לחץ כאן לקריאה בנושא ההליך הפלילי בישראל

פעולת המעצר

החוק קובע מספר מתכונות על פיהן ניתן לעצור אדם, העיקריות שבהן: מעצר מכוח צו מעצר שניתן על ידי בית המשפט ומעצר על ידי שוטר שהוסמך מטעם המדינה לעצור אדם, לגביו יש לו יסוד סביר להניח כי ביצע או עומד לבצע פשע והאדם הזה נקרה בדרכו בסמוך להתרחשות.

שוטר רשאי אף הוא לעצור אדם ללא צו, אם קיים חשד סביר כי ביצע פשע מתוך רשימה סגורה של סוגי פשעים, וזאת גם אם לא נקרה בדרכו.

לכל עצור נתונה הזכות להיוועץ בעורך דין כמו גם האפשרות לשמור על זכות השתיקה.

חוק סדר הדין הפלילי כולל תיאור מפורט של האמצעים בהם על המשטרה לנקוט בעת ביצוע המעצר, בעת חקירתו של החשוד ובמהלך החזקתו.

אי ציות לכללים אלה עשוי להקים טענה משפטית עתידית מצד הנאשם בעת ההליך המשפטי ולהחליש את טענותיה של המדינה נגדו.

לחץ כאן לקריאה מורחבת בנושא מחיקת רישום פלילי

שחרור בערבות

קצין המשטרה האחראי או בית המשפט רשאים לקבוע את שחרורו של העצור בתנאים מגבילים, וביניהם דרישה להפקדת ערבות כספית בשיעורים משתנים ומותאמים למצבו הכלכלי של החשוד ולסוג העבירה בגינה נעצר.

באפשרותם גם לקבוע, כי הערבות תהיה מגובה בערבות צד ג' אליו ייאלץ החשוד לפנות לצורך מתן התחייבות כספית נוספת מצידו.

שחרור בערבות עשוי להיות מותנה במגוון תנאים, דוגמת הפקדת דרכון ואיסור יציאה מהארץ, התייצבות לחקירות, הימנעות ממגע עם גורמים שונים המעורבים בחקירה ועוד.

כל מעבר על תנאי הערבות עלול לגרום למימוש ההתחייבות הכספית או לחילוט הסכומים שהופקדו - צעדים אשר יכולים להינקט בהוראת בית המשפט בלבד.

חשוב לזכור, כי הזכות להיוועץ עם עורך דין הינה זכות חשובה ומהותית ובמקרים רבים עשויה אף להיות קריטית בהיבט יכולתו של החשוד למצות את זכויותיו ולתמרן בין ההגבלות השונות המוטלות עליו וסעיפי החוק המורכבים.

כך למשל, מקנה החוק לעצור את האפשרות לערער על החלטת הקצין האחראי ביחס לתנאי הערבות וגובהה ומחייב לאפשר לו להתייצב בפני שופט בתוך תקופה שלא תעלה על 14 יום.

בדיון שכזה, על העצור לתמצת את עיקרי טענותיו ולהצליח להציג עצמו כאדם נורמטיבי אשר מרות החוק אינה זרה לו ושנכון לשתף פעולה עם הליכי החקירה והמשפט המתנהלים נגדו.

רק סיוע משפטי מקצועי מטעם עורך דין פלילי יאפשר לעצור לעשות כן בדרך לשחרורו ממעצר בערבות סבירה, סיוע אשר יקל עליו מאוד את ההתנהלות בתיק בפרט ובחייו האישיים בכלל.

גולש/ת יקר/ה - אם חיפשת עורך דין לכל מטרה הגעת למקום הנכון!

אינדקס עורכי דין - צעד משפטי חכם מציע לכל גולש את המאגר המשפטי הגדול בישראל. האתר מחולק לפי תחומים משפטיים שונים ובכל נושא רשימה מפורטת של משרדי עורכי דין מכל רחבי המדינה, המתמחים באחד מתחומי המשפט הרבים.

גלישה נעימה!

אינדקס עורכי דין מציע לכל עורך דין חשיפה בפני אלפי גולשים הזקוקים ליעוץ ויצוג משפטי. פתיחת כרטיס עו"ד מפורט כוללת: הצגת תחומי התמחות, פרטי המשרד, עורכי הדין המועסקים, נסיון, לקוחות, פרטים ליצירת קשר מיידי, תמונות ועוד!

 

לקבלת מידע נוסף אודות אפשרויות פרסום כרטיס לקוח ומודעות טקסט בכל עמוד שתרצה באתר:

זקוק לעצה דחופה של עורכי דין? יש לך בעיה משפטית?

כנס כעת לפורום המשפטי ולאחר הרשמה קצרה, תקבל חוות דעת של עורכי דין מובילים, בתחומים משפטיים מגוונים כגון: דיני משפחה, תעבורה, נזיקין, קניין רוחני, זכויות יוצרים, נדלן, חוזים, דיני עבודה, הוצל"פ ועוד!

פורומים: גירושין ומשפחה | זכויות עובדים | רשלנות רפואית | תאונות דרכים ונזקי גוף


כל הזכויות שמורות ל-Law Index 2007
קידום עורכי דין | שותפים | מפת האתר | אינדקס | דיני מיסים | דיני תעבורה | דיני בנקאות | הוצאה לפועל | דיני נזיקין | דיני משפחה | דיני מקרקעין |