מהו רישום פלילי וכיצד נפטרים ממנו?  
אינדקס עורכי דין
חיפוש באינדקס
אינדקס עורכי דין אודות האינדקס הוספת עורך דין הערכת נזק מאמרים יצירת קשר
לקבלת יעוץ משפטי מיידי מלא את פרטיך בטופס הבא:
שם:
דוא"ל:
טלפון:
הודעה: שלח

מחיקת רישום פלילי - מידע משפטי

מה הבעיה ברישום פלילי?

חשקתם לפתוח בקריירה חדשה, מצאת עבודה בדיוק לטעמכם, ניגשתם לראיון ועברתם אותו בהצלחה - נהדר. המעסיקים מעוניינים להעסיק אותך, אך נותר עוד פרט אחרון קטן, נותר לכם להגיש תעודת יושר, אתם ניגשים לתחנת המשטרה ומבקשים גיליון רישום פלילי, ופתאום אתם מגלים שיש תיעוד לאיזו שטות שעשיתם בגיל העשרה. מה עושים, מהו רישום פלילי והאם ניתן למחוק אותו?

ובכן, רישום פלילי הוא רישום המתועד בתיקי המשטרה.  חקירה במשטרה, עיכוב לצורך חקירה, טעות שנעשתה  מתוך שובבות בגיל העשרה שהביאה למעצר או לחקירה, עישון של סם והיתפסות ועוד.  לעיתים נמסר שאין בחקירה או בעיכוב עניין לדאגה ואז תיקים נסגרים מחוסר ראיות או מחוסר עניין לציבור.

יתכן שהתיק אכן נסגר אך הרישום אינו נמחק. רישום פלילי יכול להוות כתם בתיקו האישי של אדם ולמנוע ממנו לקבל את המשרה בה הוא מעוניין השל היעדר תעודת יושר.

איך יודעים מה נרשם ומה לא? כל אדם רשאי להגיש בקשה לקבלת גיליון רישום פלילי, יש לשלם אגרה בדואר, למלא בקשה ולהציג תעודת זהות.

מחיקת רישום פלילי

במקרה שיש רישום וברצונכם למחוק אותו ישנם מספר דרכים לעשות זאת. תוכלו להגיש בקשת מחיקת רישום פלילי על ידי עורכי דין המתמחים בתחום הפלילים.

דרך אחרת למחיקתו היא הגשת בקשה לפרקליטות לשינוי עילת סגירת התיק. לרוב תיק פלילי נסגר מחוסר עניין לציבור או מחוסר ראיות, דבר המשאיר את הרישום על התיק. אם הפרקליטות תשנה את הסיבה לסגירת התיק ותרשום כי נסגר מחוסר אשמה, הרישום הפלילי יימחק.

מומלץ להגיש בקשה זו על ידי עו"ד פלילי המגיש את בקשת שינוי עילת סגירת התיק, עם  הראיות המתאימות כגון נסיבות פרטי האירוע שהביאו לרישום, העדויות, חומר מצולם מהתיק המעיד על התיק כסגור וכדומה. ניתן להוסיף לבקשה תעודות הצטיינות, המלצות ממעסיקים או מכרים ולמעשה כל מסמך שיכול להעיד על היותכם אזרחים שומרי חוק התורמים לחברה.

מה לעשות אם הפרקליטות מסרבת?

לא תמיד בקשתכם תאושר ולעיתים הפרקליטות עלולה לסרב. במקרים אלו מומלץ להתייעץ עם עורכי דין ובייצוגם ניתן להגיש עתירה לבית המשפט הגבוה לצדק. לרוב הפניה לבג"ץ היא במקרה שהאדם הורשע וחזר למוטב. הפניה לבג"ץ היא רק במקרים בהם נדחתה הבקשה לשינוי עילת סגירת התיק על ידי המשטרה או הפרקליטות.

ניתן גם לפנות לנשיא המדינה ולבקש בקשת מחיקת רישום פלילי. זה נכנס לתהליך הדומה לבקשת חנינות. זוהי עוד דרך לפעול וגם בה מומלץ להעזר בשירותיו הטובים של עורך דין.

האם אדם שהורשע יכול לבקש מחיקת רישום פלילי?

גם אדם שהורשע יכול לבקש למחוק את הרישום הפלילי על ידי בקשת חנינה מאת הנשיא. אפשר לבקש לבטל או לקצר את תקופת ההתיישנות הקבועים בחוק. הבקשה לחנינה נעשית על ידי מכתב המפרט את נסיבות המקרה שהביאו לרישום, הסיבות בעטיין מבקשים למחוק אותו, יחד עם טענות משפטיות ועובדתיות.

כמו כן, ניתן לציין במכתב את חלוף הזמן מעת הרישום הפלילי, את מצבו המשפחתי של המבקש, נסיבות אישיות, כלכליות ובריאותיות, את דרכו החדשה והנורמטיבית של האדם תוך נימוק מפורט מדוע מבקש האדם שהורשע למחוק את הרישום הפלילי. סיבות כגון פגיעה במעמדו כיום, רצונו בתפקידים הנמנעים ממנו כיום וכדומה.

בקשות החנינה למחיקת רישום פלילי עוברת לנשיא לאחר בחינת התיק במחלקת החנינות שבמשרד המשפטים, ומעוברת לנשיא לאחר המלצה של שר המשפטים. לשכת הנשיא שוקלת שיקולים שונים מאלו שמנחים את בתי המשפט. השיקולים רחבים יותר ושונים משיקולי הפרקליטות ומתחשבים בנסיבות המציאות החדשה של המבקש. 

חשוב כי בקשת מחיקת רישום פלילי תעשה בצורה מקצועית, על מנת להביא למחיקת הרישום ולא ליצור מצב של בקשות נשנות והליכים ארוכים ומייגעים. על כן, לפני תחילת התהליך למחיקת רישום כדאי להתייעץ עם עורך דין פלילי שיסייע לכם וילווה אתכם בכל צעד.
 

לחץ כאן לקריאה בנושא שחרור בערבות

גולש/ת יקר/ה - אם חיפשת עורך דין לכל מטרה הגעת למקום הנכון!

אינדקס עורכי דין - צעד משפטי חכם מציע לכל גולש את המאגר המשפטי הגדול בישראל. האתר מחולק לפי תחומים משפטיים שונים ובכל נושא רשימה מפורטת של משרדי עורכי דין מכל רחבי המדינה, המתמחים באחד מתחומי המשפט הרבים.

גלישה נעימה!

אינדקס עורכי דין מציע לכל עורך דין חשיפה בפני אלפי גולשים הזקוקים ליעוץ ויצוג משפטי. פתיחת כרטיס עו"ד מפורט כוללת: הצגת תחומי התמחות, פרטי המשרד, עורכי הדין המועסקים, נסיון, לקוחות, פרטים ליצירת קשר מיידי, תמונות ועוד!

 

לקבלת מידע נוסף אודות אפשרויות פרסום כרטיס לקוח ומודעות טקסט בכל עמוד שתרצה באתר:

זקוק לעצה דחופה של עורכי דין? יש לך בעיה משפטית?

כנס כעת לפורום המשפטי ולאחר הרשמה קצרה, תקבל חוות דעת של עורכי דין מובילים, בתחומים משפטיים מגוונים כגון: דיני משפחה, תעבורה, נזיקין, קניין רוחני, זכויות יוצרים, נדלן, חוזים, דיני עבודה, הוצל"פ ועוד!

פורומים: גירושין ומשפחה | זכויות עובדים | רשלנות רפואית | תאונות דרכים ונזקי גוף


כל הזכויות שמורות ל-Law Index 2007
קידום עורכי דין | שותפים | מפת האתר | אינדקס | עורכי דין | פלילי | גירושין | תאונות דרכים | זכויות יוצרים | פשיטת רגל | דיני עבודה |