פיצויים לנפגעי תאונות עבודה  
אינדקס עורכי דין
חיפוש באינדקס
אינדקס עורכי דין אודות האינדקס הוספת עורך דין הערכת נזק מאמרים יצירת קשר
לקבלת יעוץ משפטי מיידי מלא את פרטיך בטופס הבא:
שם:
דוא"ל:
טלפון:
הודעה: שלח

מהי תאונת עבודה וכיצד תובעים פיצויים

תביעת פיצויים על נזקי תאונת עבודה

אירועים העונים להגדרתה של תאונה – אירוע בלתי צפוי המותיר נזק, עלולים להתרחש בכל מקום, בכל עת ולכל אדם. כאשר אירועים אלו מתרחשים במסגרת העבודה, הם נחשבים תאונת עבודה והנפגע יכול לתבוע פיצויים ממספר גורמים, בהתאם לנסיבות המקרה.

תאונת עבודה – פיצויים מביטוח לאומי

אם תאונת עבודה אירעה שלא באחריותו של גורם אחר, יוכל העובד לתבוע פיצוי מהמוסד לביטוח לאומי. במקרים בהם תאונה מוכרת על ידי המוסד לביטוח לאומי כתאונת עבודה, יינתן כיסוי לכל ההוצאות הרפואיות שנדרשות לשיקום בריאותו של הנפגע, במסגרת סל שירותי הבריאות הממלכתי.

מלבד ההוצאות הרפואיות, ישלם המוסד לביטוח לאומי לנפגע עבור ימי עבודה (עד לתקרה של 90 יום) בהם נאלץ להיעדר מעבודתו בשל מצבו הבריאותי ונזקי התאונה. כמו כן, במקרים של נזקי גוף משמעותיים ניתן לפנות לוועדת נכות מיוחדת בביטוח לאומי, אשר תקבע לנפגע אחוזי נכות זמנית, או קבועה.

את תביעת הפיצויים מביטוח לאומי יש להגיש בסמוך ככל האפשר לקרות התאונה. על העובד לבקש ממעסיקו למלא טופס בל250 ולהגיש את תביעתו להכרת התאונה כתאונת עבודה. על מנת שתוכר התאונה כתאונת עבודה, עליה להתרחש במסגרת העבודה, או בשעה שעשה העובד את דרכו מביתו אל מקום העבודה, או ממקום העבודה לביתו.

תאונת עבודה – פיצויים מהמעסיק

על מנת לקבל פיצויים מביטוח לאומי, כאמור, על הנפגע לתבוע הכרה בכך שהתאונה שאירעה לו הנה תאונת עבודה ונגרמו לו נזקים כתוצאה מקרות התאונה. במקרים בהם יש עילה לתבוע פיצויים גם מהמעסיק, מחברת הביטוח שלו, או מגורם אחר, יהיה על הנפגע להוכיח, בנוסף, כי התאונה אירעה באחריות הנתבע, כתוצאה של רשלנות, או מחדל.

דוגמאות למקרים בהם ניתן לתבוע גורמים נוספים - אם נשלח העובד במסגרת עבודתו לפגישה עם ספקים, או לקוחות במפעל כלשהו ונפגע מאחת המכונות. או אם נתבקש, במסגרת עבודתו להעביר משלוח לבניין בו מדרגות רעועות ואירעה לו תאונה בבואו לעלות בהן.

במקרים של פגיעה ונזקי גוף כתוצאה משימוש בכלי רכב במסגרת העבודה, בין אם על ידי העובד, או על ידי אדם אחר, תביעת הפיצויים תוגש נגד חברת הביטוח שמבטחת את הרכב בביטוח חובה. ביטוח חובה מכסה נזקי גוף הנגרמים במסגרת תאונת דרכים, או שימוש אחר ברכב המבוטח. תאונת דרכים, זוכה להגדרה מאוד רחבה בחוק ואינה גובלת בסיטואציה בה מתרחשת התנגשות בין שני רכבים, או פגיעת רכב בהולכי רגל.

תחום נזיקין הנו תחום משפטי מורכב וכאשר מדובר בתביעת פיצויים בגין נזקי תאונת עבודה, נגד המעסיק, חברת הביטוח שלו, או גורם אחר שאחראי לה – מלבד ביסוס הטענות בדבר הנזק, יש לבסס רשלנות ומחדלים מצב הנתבע וקשר סיבתי בינם, לבין קרות התאונה.

תאונת עבודה, מחלת מקצוע, מיקרוטראומה

בכדי לכסות את קשת המצבים בהם עלול עובד להיפגע במסגרת עבודתו, הרחיב בית הדין לענייני עבודה את הגדרתה של תאונת עבודה וכיום, הגדרה זו כוללת גם מקרים של מחלות מקצוע ומיקרוטראומות.

בתקנותיו של המוסד לביטוח לאומי רשימת מחלות המוכרות כמחלות העלולות להיגרם כתוצאה מתנאי עבודה מסויימים. לדוגמא, במקומות עבודה בהם נחשף העובד לחומרים מזיקים. רשימת המחלות הללו נחקרה והחוקרים מצאו קשר סיבתי בין תנאי עבודה מסוימים, לבין התפתחות המחלות. בכדי שתוכר מחלה שאינה ברשימה כמחלת מקצוע, יהיה על התובע להוכיח קשר סיבתי בין תנאי העבודה, לבין התפתחותה.

בנוסף למחלות המקצוע, מקרים נוספים העשויים לזכות עובדים בפיצויים, הם מקרים של מיקרוטראומה. מיקרוטראומה הנה הצטברות של פגיעות זעירות, חוזרות ונשנות לאורך זמן, המביאות להצטברות של נזקים זעירים שעולה לכדי נזק משמעותי.

פיצויים לנפגעי תאונת עבודה

פיצויים כספיים בגין נזקי גוף, נקבעים בהתאם להיקף הנזק. דוגמאות לנזקים של נפגעי תאונת עבודה, בגינם ניתן לתבוע פיצוי: הוצאות על טיפולים רפואיים, תרופות, מכשור רפואי, עזרת הזולת, התאמת דיור ורכב, נסיעות, פגיעה ביכולת ההשתכרות של העובד, סבל, כאב ופגיעה בהנאות החיים.

ניהול תביעות פיצויים של נפגעי תאונות עבודה, דורש ידע וניסיון עשיר בתחום. במידה ונפגעתם בעקבות תאונת עבודה כדאי לפנות לקבלת יעוץ משפטי וייצוג על ידי עורכי דין המתמחים בתחום זה.

לחץ כאן לקריאה על הנסיבות בהן תאונת דרכים תיחשב כתאונת עבודה!

 

גולש/ת יקר/ה - אם חיפשת עורך דין לכל מטרה הגעת למקום הנכון!

אינדקס עורכי דין - צעד משפטי חכם מציע לכל גולש את המאגר המשפטי הגדול בישראל. האתר מחולק לפי תחומים משפטיים שונים ובכל נושא רשימה מפורטת של משרדי עורכי דין מכל רחבי המדינה, המתמחים באחד מתחומי המשפט הרבים.

גלישה נעימה!

אינדקס עורכי דין מציע לכל עורך דין חשיפה בפני אלפי גולשים הזקוקים ליעוץ ויצוג משפטי. פתיחת כרטיס עו"ד מפורט כוללת: הצגת תחומי התמחות, פרטי המשרד, עורכי הדין המועסקים, נסיון, לקוחות, פרטים ליצירת קשר מיידי, תמונות ועוד!

 

לקבלת מידע נוסף אודות אפשרויות פרסום כרטיס לקוח ומודעות טקסט בכל עמוד שתרצה באתר:

זקוק לעצה דחופה של עורכי דין? יש לך בעיה משפטית?

כנס כעת לפורום המשפטי ולאחר הרשמה קצרה, תקבל חוות דעת של עורכי דין מובילים, בתחומים משפטיים מגוונים כגון: דיני משפחה, תעבורה, נזיקין, קניין רוחני, זכויות יוצרים, נדלן, חוזים, דיני עבודה, הוצל"פ ועוד!

פורומים: גירושין ומשפחה | זכויות עובדים | רשלנות רפואית | תאונות דרכים ונזקי גוף


כל הזכויות שמורות ל-Law Index 2007
קידום עורכי דין | שותפים | מפת האתר | אינדקס | עורכי דין | דיני בנקאות | דיני מיסים | רשלנות רפואית | גירושין | זכויות יוצרים | חברות |