הריון ולידה - סיכונים ורשלנות רפואית  
אינדקס עורכי דין
חיפוש באינדקס
אינדקס עורכי דין אודות האינדקס הוספת עורך דין הערכת נזק מאמרים יצירת קשר
לקבלת יעוץ משפטי מיידי מלא את פרטיך בטופס הבא:
שם:
דוא"ל:
טלפון:
הודעה: שלח

רשלנות רפואית במהלך ההיריון ובעת הלידה

הריון ולידה מהווים את אחד האירועים המרגשים ביותר בתולדותיו של כל אדם. הרצון הקדמוני להמשכיות המשפחה הוא גורם מרכזי לכך שרבים מבני האדם בוחרים להוליד לפחות פעם אחת ויש רבים שבוחרים לעשות זאת פעמיים ויותר.

עם זאת בזמן ההיריון ובמיוחד בהריונות שבסיכון נמצא העובר הרך בסכנה מוחשית לתקינות בריאותו. לעיתים למצער הליכים רפואיים המתבצעים טרום הלידה ובלידה עצמה עלולים לגרום נזק רפואי לעובר נזק שלעיתים עלול להיות חמור.

במאמר הבא נבחן את גבולות האחראיות המוטלת על רופאים כלפי נזקים רפואיים שנגרמו לעוברים בהריון ולתינוקות במהלך הלידה ונראה אימתי ולמה צומחת זכות לפיצוי משפטי בגין אותם הנזקים.

רשלנות במהלך מעקב ההיריון

במהלך ההיריון נהוג לבצע בדיקות שגרתיות לבדיקת בריאותו של העובר. מעבר לכך שמצופה מהרופאים לבצע את הבדיקות השגרתיות כפי שמנחה אותם משרד הבריאות, מצופה מהם לנתח את אותן הבדיקות ובמידת הצורך לשלוח את האישה ההרה לבדיקות נוספות הנדרשות כתוצאה ממצבה הספציפי.

חריגה של הרופאים ממעקב ראוי ואי גלוי מום שקיים בעובר במקום בו רופא דמיוני וסביר היה מגלה את אותו המום עלולה להצמיח עילת תביעה כנגד אותם הרופאים.

מהו הדין במקום בו תינוק נולד עם מום שלא נתגלה במעקב ההיריון אך גם אם היה נתגלה לא היה ניתן למנוע אותו?

הבעיה עם מקרה כגון דא, היא שדיני הרשלנות באופן מסורתי דורשים כי בשל מעשה הרשלנות שבוצע נגרם נזק. והנה במצב דברים שבו לא היה ניתן לרפא את המום גם לו אובחן בזמן - הנזק לא התהווה כתוצאה מרשלנות הרופא.

דהיינו באירוע כזה, קשה לייחס את המום שהתינוק נולד עמו לרופא המתרשל שכן גם לו נתגלה המום בזמן לא היה ניתן לרפא אותו ו/או למנוע את התרחשותו.

בעיה זו לא נעלמה מעיניו של בית המשפט העליון אשר נדרש לסוגיה זו בע"א 518/82 זייצוב נ' כץ.
לאחר ששקל את הנושא הכריע בית המשפט העליון כי ישנם מקרים חמורים שבהם היה עדיף לאדם לולא נולד.

במקרים אלו תעמוד לאותו אדם זכות תביעה כנגד הרופאים שהתרשלו באבחון המום ממנו הוא סובל והוא יזכה לפיצוי בגין נזקו.

השופטים נחלקו בינם לגבי גובה הפיצוי שאותו תינוק זכאי לקבל, כאשר דעת הרוב קבעה שתינוק בעל מום כאמור יקבל פיצוי כאדם בריא שנוצר בו מום דומה בעקבות רשלנות הרופאים.
רשלנות רפואית במהלך הלידה עצמה.

תביעות רשלנות רפואית רבות מתרכזות בהליך הלידה עצמו, שכן טעות רשלנית בהליך זה עלולה לגרום נזק חמור ביותר.

רשלנות כאמור עלולה להתבטא במספר דרכים למשל אי ביצוע ניתוח קיסרי כאשר הדבר נדרש ו/או אי מניעת או איתור זיהום בגוף התינוק. רשלנות הרופאים במהלך הלידה יכולה גם להיגרם כתוצאה מחוסר אספקת חמצן למוח התינוק מצב שעלול לגרום לשיתוק מוחין או לחילופין גרימה באופן רשלני לסיבוכו של חבל הטבור במהלך הלידה וכתוצאה מכך לחנק התינוק הרך.

כמובן שקצרה היריעה מלהכיל את כל מקרי הרשלנות האפשריים בלידה ובכל מקום שבו נגרם נזק לתינוק בתוצאה מהתנהגות לא סבירה של הרופא הדבר מהווה רשלנות המזכה בפיצוי.

באופן פרקטי בכדי לזכות בתביעת רשלנות יש להיתמך בחוות דעת של מומחים רפואיים מתחום המיילדים שיעידו על הרשלנות שהתבצעה כביכול.

חובת המעקב אחר התינוק גם בתום הלידה

גם לאחר הלידה לא תמה חובת הרופאים לעקוב אחר התינוק ובמקום בו ביצעו זאת באופן לקוי ניתן יהיה לתבוע אותם בגין רשלנות רפואית. כך לדוגמא פסק בית המשפט פיצויים במקום שבו פג נפטר כתוצאה מאי השגחה ראויה של האחיות בביה"ח על הפגייה בה היה מאושפז.

חשיבות היעוץ המשפטי

תביעות רשלנות רפואית בלידה והולדה בעוולה הם תביעות שבדרך כלל נושאות עמן פוטנציאל פיצוי גבוה ביותר.

במקום בו אתם חשים כי נגרם לכם נזק כתוצאה מרשלנות רפואית במעקב ההיריון או בלידה עצמה ואף אחריה יש לפנות לעו"ד המתמחה בתחום הרשלנות הרפואית לשם בחינת זכאותכם לפיצוי ושיעורו.

גולש/ת יקר/ה - אם חיפשת עורך דין לכל מטרה הגעת למקום הנכון!

אינדקס עורכי דין - צעד משפטי חכם מציע לכל גולש את המאגר המשפטי הגדול בישראל. האתר מחולק לפי תחומים משפטיים שונים ובכל נושא רשימה מפורטת של משרדי עורכי דין מכל רחבי המדינה, המתמחים באחד מתחומי המשפט הרבים.

גלישה נעימה!

אינדקס עורכי דין מציע לכל עורך דין חשיפה בפני אלפי גולשים הזקוקים ליעוץ ויצוג משפטי. פתיחת כרטיס עו"ד מפורט כוללת: הצגת תחומי התמחות, פרטי המשרד, עורכי הדין המועסקים, נסיון, לקוחות, פרטים ליצירת קשר מיידי, תמונות ועוד!

 

לקבלת מידע נוסף אודות אפשרויות פרסום כרטיס לקוח ומודעות טקסט בכל עמוד שתרצה באתר:

זקוק לעצה דחופה של עורכי דין? יש לך בעיה משפטית?

כנס כעת לפורום המשפטי ולאחר הרשמה קצרה, תקבל חוות דעת של עורכי דין מובילים, בתחומים משפטיים מגוונים כגון: דיני משפחה, תעבורה, נזיקין, קניין רוחני, זכויות יוצרים, נדלן, חוזים, דיני עבודה, הוצל"פ ועוד!

פורומים: גירושין ומשפחה | זכויות עובדים | רשלנות רפואית | תאונות דרכים ונזקי גוף


כל הזכויות שמורות ל-Law Index 2007
קידום עורכי דין | שותפים | מפת האתר | אינדקס | גביית חובות | גביית מיסים | התרת נישואין | מימוש משכנתא | פיצויי פיטורין | הליכי פשיטת רגל | רישום בטאבו |