האם רשלנות רפואית גרמה לאובדן ראייה לאחר ניתוח קטרקט?  
אינדקס עורכי דין
חיפוש באינדקס
אינדקס עורכי דין אודות האינדקס הוספת עורך דין הערכת נזק מאמרים יצירת קשר
לקבלת יעוץ משפטי מיידי מלא את פרטיך בטופס הבא:
שם:
דוא"ל:
טלפון:
הודעה: שלח

תביעת רשלנות רפואית בניתוח קטרקט

אודות קטרקט, שכיחותו ודרכי הטיפול בתופעה

עם ההתארכות המשמעותית בתוחלת החיים בשנים האחרונות, עדים רופאי העיניים לעליה בשיעור המקרים של קטרקט - cataract.

ק?‏ט?‏ר?‏ק?ט מתבטא בעכירות של עדשת העין, מהווה אחת הסיבות העיקריות לירידה בראייה ומוכר כגורם העיוורון העיקרי במדינות מתפתחות.

הטיפול בקטרקט הינו באמצעות ניתוח פשוט יחסית, המבוצע תחת הרדמה מקומית או כללית.

אך מה קורה כאשר הניתוח מסתבך והמנותח מאבד לבסוף את ראייתו? - במקרים מעין אלה מומלץ לפנות לקבלת ייעוץ משפטי מטעם עורך דין רשלנות רפואית.

נסיבות המקרה

הליך עא (י-ם) 11330/07 ו.א נ' הסתדרות מדיצינית הדסה עסק במקרה של פגיעת התובע בעינו במהלך ילדותו, כאשר בחלוף השנים חלה התדרדרות במצבה של העין.

בשנות ה 90 המאוחרות התפתח קטרקט בעינו של התובע, אשר נבע ככל הנראה עקב טראומת הפגיעה בילדות. משכך, הומלץ לתובע על ידי רופאו בקופת חולים כללית לעבור ניתוח להסרת הקטרקט והשתלת עדשה חדשה.

לתובע נקבע תור אצל דר' ד. בקופת חולים כללית כדי שזה ינתחו והניתוח התבצע תחת הרדמה מקומית. יום לאחר הניתוח חש התובע כאבים עזים בעינו אשר לא חלפו גם לאחר נטילת משכך כאבים מסוג אקמול.

הרופא המנתח בדק את התובע במרפאתו ונתן לו טיפות עיניים. משאלה לא הועילו לקח אותו הרופא לבית החולים הדסה הר הצופים, שם נבדק על ידי דר' ל. שהמשיך בטיפול ולאחר כמה שעות התברר כי התובע סובל מאנדופטלמיטיס - endoftalmitis חריפה.

בעקבות אבחון זה נותח התובע על ידי דר' ה. אשר הוציא את העדשה המושתלת וכרת באופן חלקי את הזגוגית. לאחר מספר שבועות עבר התובע ניתוח נוסף של ויקטרקטומי (הסרת זגוגית) חלקית, ולאחר מסכת הניתוחים הזו איבד התובע את עינו.

בין היתר נמצא, כי חיידק חדר לעין וגרם לזיהום אשר החל את השתלשלות העניינים. מכאן התביעה.

בתחילה הוגשה התביעה לבית משפט השלום וזה קיבל את עמדת הנתבעות וקבע, כי לא ארעה במקרה זה התרשלות רפואית. על החלטה זו הגיש התובע ערעור לבית המשפט המחוזי.

טענות הצדדים בערעור

טענותיו של התובע בערעור נסבו על כך שהרופאים לא ידעו על הסיכונים האמיתיים הכרוכים בניתוח ולכן לא הסבירו לו אותם כנדרש.

התובע טען שנאמר לו כי הסיכון נמוך מזה אשר נטען על ידי המומחה מטעם בית המשפט, ואם היה יודע מלכתחילה מה הסיכון הממשי היה נמנע מביצוע הניתוח.

עוד נטען על ידי התובע, כי קיימות סתירות בעדויות הרופאים לגבי ההסבר שניתן לו וכי ההסכמה בכתב הינה דרישה מהותית והוא חתם על טופס שכלל סיכונים מסיכונים שונים אשר כלל אינם נוגעים להליך שהיה אמור לעבור, ולכן אין בהם כדי לכסות את המקרה נשוא התביעה.

לבסוף, נטען כי בבית החולים שרר זיהום ולכן הנטל צריך לעבור לבית החולים להוכיח כי נקט בזהירות סבירה כדי למנוע את הזיהום, ובמידה ולא יצליח לעשות זאת יש לקבוע כי המוסד הרפואי התרשל.

הנתבעות טענו מנגד, כי התובע נמצא בקשר ממושך עם רופאי קופת החולים ביחס לעינו ובמהלך כל אותו זמן הובהרו לו הסיכונים לגבי אפשרויות הטיפול הקיימות במצבו, הן בכתב והן בעל פה.

לעניין הזיהום החיידקי נטען, כי לא הוכח שהזיהום נגרם בזמן הניתוח, ממילא החיידק הינו כזה המקנן בגוף האדם ובכל מקרה, התובע הוא היחידי אשר לקה בזיהום זה מבין כל המנותחים באותו היום, לכן וודאי שלא היתה מגיפה זיהומית בבית החולים.

פסיקת הערכאה המשפטית

בית המשפט קיבל את עמדת הנתבעת וקבע, כי התובע היה מעורה בעניינו, קיבל הסברים לגבי סיכוני הניתוח שעמד לעבור ויתרה מכך אף הובא להתייעצות עם הרופאים - דבר אשר לא נעשה בדרך כלל.


עוד מצא בית המשפט, כי ההיסטוריה הרפואית בעניינו של התובע תועדה בצורה בהירה, על פי הסטנדרט הקבוע בסעיף 13 לחוק זכויות החולה.

לעניין הזיהום קבע בית המשפט, כי לא ארע כזה בבית החולים ולראיה, עובדה היא שהתובע הינו היחידי שלקה בזיהום למרות שבאותו היום שהו בבית החולים מטופלים רבים.

בית המשפט פסק, כי הסיבוך הינו סיבוך מוכר ולא הוכח כי התנהגות הנתבעות עולה כדי מחדל. נוכח האמור קבע בית המשפט, כי דין התביעה להידחות.  

חשיבות קבלת ייעוץ משפטי

במידה ונפגעת עקב רשלנות רפואית בטיפול מומלץ לפנות בשלב מוקדם ככל הניתן אל עורך דין מנוסה בתחום הרשלנות הרפואית.

עורך דין אשר זוהי התמחותו יאסוף את הנתונים הרפואיים ויפנה את הלקוח לקבלת חוות דעת מטעם רופאים מומחים בתחום הרלוונטי.

במידה ואכן קיים בסיס להגשת תביעה בגין הטיפול שניתן, יסייע עורך הדין בהגשת תביעה בעילת רשלנות רפואית נגד הרופא המטפל, קופת החולים או המרכז רפואי בו ניתן השירות.

לחץ כאן לקריאת מאמרים נוספים בתחום רשלנות רפואית

שיתוק מוחין עקב רשלנות רפואית

רשלנות רפואית במעקב הריון ולידה

ניהול תביעת רשלנות רפואית

עוד על ניהול תביעת רשלנות רפואית

המאמר נכתב על ידי עורך דין עופר סולר, אשר עוסק בליווי וייצוג משפטי של נפגעי רשלנות רפואית בישראל.

לקבלת סיוע משפטי בהגשת תביעת רשלנות רפואית, לחץ כאן: 
ייעוץ משפטי

גולש/ת יקר/ה - אם חיפשת עורך דין לכל מטרה הגעת למקום הנכון!

אינדקס עורכי דין - צעד משפטי חכם מציע לכל גולש את המאגר המשפטי הגדול בישראל. האתר מחולק לפי תחומים משפטיים שונים ובכל נושא רשימה מפורטת של משרדי עורכי דין מכל רחבי המדינה, המתמחים באחד מתחומי המשפט הרבים.

גלישה נעימה!

אינדקס עורכי דין מציע לכל עורך דין חשיפה בפני אלפי גולשים הזקוקים ליעוץ ויצוג משפטי. פתיחת כרטיס עו"ד מפורט כוללת: הצגת תחומי התמחות, פרטי המשרד, עורכי הדין המועסקים, נסיון, לקוחות, פרטים ליצירת קשר מיידי, תמונות ועוד!

 

לקבלת מידע נוסף אודות אפשרויות פרסום כרטיס לקוח ומודעות טקסט בכל עמוד שתרצה באתר:

זקוק לעצה דחופה של עורכי דין? יש לך בעיה משפטית?

כנס כעת לפורום המשפטי ולאחר הרשמה קצרה, תקבל חוות דעת של עורכי דין מובילים, בתחומים משפטיים מגוונים כגון: דיני משפחה, תעבורה, נזיקין, קניין רוחני, זכויות יוצרים, נדלן, חוזים, דיני עבודה, הוצל"פ ועוד!

פורומים: גירושין ומשפחה | זכויות עובדים | רשלנות רפואית | תאונות דרכים ונזקי גוף


כל הזכויות שמורות ל-Law Index 2007
קידום עורכי דין | שותפים | מפת האתר | אינדקס | פלילי | גירושין | תאגידים | מקרקעין | תעבורה | קניין רוחני | אינדקס עורכי דין |