מה עושים במקרה שחברת ביטוח מסרבת לשלם לך?  
אינדקס עורכי דין
חיפוש באינדקס
אינדקס עורכי דין אודות האינדקס הוספת עורך דין הערכת נזק מאמרים יצירת קשר
לקבלת יעוץ משפטי מיידי מלא את פרטיך בטופס הבא:
שם:
דוא"ל:
טלפון:
הודעה: שלח

תשלום פיצויים - חברת ביטוח מסרבת לשלם

מדוע חברות הביטוח אינן משלמות פיצויים?

פיצויים בגין תאונות דרכים נחלקים לשני סוגים, פיצויים בגין נזקי גוף ופיצויים בגין נזקי רכוש. שני סוגי הפיצויים מוסדרים בחוקים שונים והתביעות בגינם מנוהלות כשתי תביעות נפרדות. למעשה, כאשר אדם ספג גם נזקי גוף וגם נזקי רכוש כתוצאה מהתאונה שלו כמעט ולא יהיה קשר בין שתי התביעות.

חוק הפלת"ד - חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, מסדיר את נושא הפיצויים של נפגעי גוף בתאונות דרכים. חוק זה אינו מסדיר פיצויים בגין נזקי רכוש, פיצויים אלו מוסדרים דרך פקודת הנזיקין. ההבדל המהותי בין קבלת פיצוי בגין נזקי גוף לבין קבלת פיצוי בגין נזקים שברכוש הוא אלמנט האשמה. העיקרון המרכזי של חוק הפלת"ד הוא אחריות מוחלטת.

דהיינו, כל נפגע גוף בתאונת דרכים זכאי לפיצוי ללא קשר לשאלה מי אשם בתאונה. מאידך, בכדי לקבל פיצוי בגין נזקי רכוש יש להוכיח את רשלנותו של מי שגרם לתאונה ולנזק שברכוש.

חשוב שהתביעה נגד חברת הביטוח תיעשה על ידי עורך דין היות ולעיתים רבות מאוד חברות ביטוח מנסות לסגור במהירות את התביעה עם נפגעים שאינם מיוצגים על ידי עורכי דין, כאשר הן מציעות לנפגע פיצוי נמוך. עורך דין שמטפל בתביעה לפיצוי בגין תאונת דרכים יכול להגיש תביעה לבית המשפט או לסגור את התיק בפשרה עם חברת הביטוח.

מתי חברת הביטוח מסרבת לשלם?

 

החשיבות שעורך דין הוא זה שינהל את התביעה כנגד חברת הביטוח גדלה במקרים בהם נוטות חברות הביטוח לנסות להתחמק מתשלום. נביא עתה מספר דוגמאות של מקרים כאלו הן במקרה של נזקי גוף והן במקרה של נזקי רכוש.

סירוב לתשלום פיצויים - נזקי גוף

 

נפגעים רבים בתאונות דרכים לא מדווחים לחברת הביטוח על כל הפגיעות שלהם מיד עם קרות התאונה. לעיתים משום שהם אינם מדווחים באופן מלא לרופא המטפל בהם לאחר התאונה על הכאבים שלהם ולעיתים הסיבה לכך יכולה להיות טעות טכנית בתיעוד הרפואי. 

חברות ביטוח נוטות לנצל את המצב הזה ולהתכחש לפגיעות גוף שלא דווחו במועד הסמוך לתאונה. תופעה זו שכיחה מאוד היות ובדיווח הראשוני לרופא לאחר תאונת דרכים נוטה הנפגע להתעלם מאזורים בגוף שפחות כואבים לו ולמקד את הדיווח לרופא באיבר שהכי מציק לו באותו רגע.

על כן יש להדגיש כי על נפגע למסור לרופא המטפל דיווח מלא ומפורט על כל הפציעות שספג בעקבות התאונה אף אם פגיעות מסוימות נראות לו מזעריות ולא רלוונטיות. ככל שהדיווח מפורט יותר כך לא תתאפשר לחברת הביטוח האפשרות להתכחש לפגיעות שונות שנגרמו במהלך התאונה.

מקרה נוסף שבו חברות ביטוח מנסות להתחמק מתשלום הוא מצב שבו הנפגע בתאונה נפטר ויורשיו פונים אל חברת הביטוח לקבלת הפיצויים. במקרים כאלו רצוי מאוד שעו"ד ינהל את התביעה אל מול חברת הביטוח שכן זו תנסה לשלם כמה שפחות ליורשים.

במספר מקרים ניסתה חברת הביטוח להתחמק מתשלום ליורשים אך במהלך הדיון בבית המשפט הבינה חברת הביטוח כי לא תצליח להתחמק מתשלום של מלוא סכום הפיצוי ליורשים ושילמה אותו ליורשים יחד עם הוצאות משפט ושכ"ט של עו"ד.

סירוב לתשלום פיצויים - נזקי רכוש

 

רכבו של אדם נפגע בתאונת דרכים על ידי רכב שהיה מבוטח בחברת ביטוח. הנפגע תבע את חברת הביטוח של הרכב שפגע בו אך זו סירבה לשלם בטענה שזמן מה טרם התאונה התחלפה הבעלות ברכב כאשר בעל הרכב החדש לא העביר את הביטוח על שמו. מכאן, טענה חברת הביטוח כי הרכב אינו מבוטח ואין עליה לשלם. בית המשפט הורה לחברת הביטוח לשלם לנפגע שכן היא ביטחה את הרכב, קיבלה את מלוא הכסף ואין זה ראוי כי תתנער מחובתה לשלם.

מקרה נוסף בו ניסתה חברת ביטוח להתחמק מתשלום הוא מקרה בו ביטלה את הפוליסה של מבוטח אשר איחר בתשלומיו אך לא יידעה את המבוטח שהפוליסה מבוטלת. המבוטח עבר תאונת דרכים שבעקבותיה נגרם לרכבו אובדן מוחלט (total lose  ).

כאשר ביקש המבוטח לקבל את תגמולי הביטוח מסרה לו חברת הביטוח כי הפוליסה שלו בוטלה שלושה חודשים טרם התאונה ולפיכך טענה שאינו מבוטח עוד ואין היא חייבת לשלם לו. בית המשפט קבע כי ישנה חשיבות רבה ביותר לזכותו של המבוטח לקבל שתי הודעות על ביטול הפוליסה וכן שתי אורכות לפירעון חובו.

על חברת הביטוח לשלוח את ההודעות בכל דרך שתבחר ובלבד שיהיו בידיה הוכחות שההודעות הגיעו בפועל לידי המבוטח. במקרה הנ"ל לא היו לחברת הביטוח הוכחות כי ההודעות בדבר פיגור תשלומים והפסקת הפוליסה הגיעו לידי המבוטח ועל כן חייב בית המשפט את חברת הביטוח לשלם.

מעוניין להרחיב את הידע על סוגי הפיצויים המקובלים בגין נזקי גוף עקב תאונת דרכים? היכנס וקרא את המאמר המלא בנושא

גולש/ת יקר/ה - אם חיפשת עורך דין לכל מטרה הגעת למקום הנכון!

אינדקס עורכי דין - צעד משפטי חכם מציע לכל גולש את המאגר המשפטי הגדול בישראל. האתר מחולק לפי תחומים משפטיים שונים ובכל נושא רשימה מפורטת של משרדי עורכי דין מכל רחבי המדינה, המתמחים באחד מתחומי המשפט הרבים.

גלישה נעימה!

אינדקס עורכי דין מציע לכל עורך דין חשיפה בפני אלפי גולשים הזקוקים ליעוץ ויצוג משפטי. פתיחת כרטיס עו"ד מפורט כוללת: הצגת תחומי התמחות, פרטי המשרד, עורכי הדין המועסקים, נסיון, לקוחות, פרטים ליצירת קשר מיידי, תמונות ועוד!

 

לקבלת מידע נוסף אודות אפשרויות פרסום כרטיס לקוח ומודעות טקסט בכל עמוד שתרצה באתר:

זקוק לעצה דחופה של עורכי דין? יש לך בעיה משפטית?

כנס כעת לפורום המשפטי ולאחר הרשמה קצרה, תקבל חוות דעת של עורכי דין מובילים, בתחומים משפטיים מגוונים כגון: דיני משפחה, תעבורה, נזיקין, קניין רוחני, זכויות יוצרים, נדלן, חוזים, דיני עבודה, הוצל"פ ועוד!

פורומים: גירושין ומשפחה | זכויות עובדים | רשלנות רפואית | תאונות דרכים ונזקי גוף


כל הזכויות שמורות ל-Law Index 2007
קידום עורכי דין | שותפים | מפת האתר | אינדקס | עורכי דין | תאונות דרכים | רשלנות רפואית | דיני עבודה | הערכת נזק | עורכי דין גירושין | תעבורה |