חותם על חוזה? מתקשר בעסקה? - איזו ערבות מתאימה לך?  
אינדקס עורכי דין
חיפוש באינדקס
אינדקס עורכי דין אודות האינדקס הוספת עורך דין הערכת נזק מאמרים יצירת קשר
לקבלת יעוץ משפטי מיידי מלא את פרטיך בטופס הבא:
שם:
דוא"ל:
טלפון:
הודעה: שלח

ערבויות - סוגים ושימושים

ערבויות מהוות כלי משפטי שימושי בעל חשיבות רבה בהתנהלות הכלכלית, המסחרית והעסקית של פרטים וגופים במשק, כאשר הצורך לתת או לקבל ערבות עשוי להתעורר בצמתים שונים בחייו של אדם.

לצד היותה כלי נפוץ ומקובל, ערבות הינה גם מהלך רב עוצמה ומשקל ולמתן ערבות או קבלתה עשויות להיות השלכות מהותיות על עתידם הכלכלי של המעורבים בעסקה או הצדדים לחוזה.

סוגי ערבויות ומשמעותם

ערבות אישית לחוב מוגדר

זוהי הערבות הנפוצה ביותר במציאות הכלכלית בישראל כיום. בערבות מסוג זה נותן הערב התחייבות למלא אחר חובותיו של צד לחוזה ספציפי.

בדומה לכל ערבות אחרת, גם הערבות האישית חייבת להיערך בכתב, שכן החוק אינו מכיר בהתחייבות לערוב בעל פה.

ערבות לחוב מוגדר נפוצה מאוד בהלוואות הנלקחות על ידי פרטים או חברות מבנקים, בסכומים גדולים כגון משכנתא לרכישת דירה או לצורך הקמה ופיתוח של עסק והיא עשויה להיות מוגבלת עד סכום הקטן מגובה החוב.

לפני מתן ערבות שכזו מומלץ לפנות לקבלת ייעוץ משפטי מטעם בא כוח העוסק בתחום הרלוונטי, ויכול שיהא זה עורך דין אזרחי - מסחרי, עורך דין דיני חברות או עורך דין דיני בנקאות.

להתחייבות לערבות קיים כוח רב והפסיקה מכירה בה ככניסה בנעלי בעל החוב בכל הקשור להתחייבות לפרוע את החוב הספציפי.

ראוי לציין, כי קיימת אי התאמה מסוימת בין היות הערבות האישית אמצעי נפוץ מאד, עד לרמה שחוזי שכירות דירה רבים כיום מלווים בדרישה לחתום על ערבות שכזו, לבין המשמעויות המשפטיות הנרחבות הנגזרות מתוך ההתחייבות המשפטית שמגלמת הערבות.

בתחום הנדל"ן למשל, רק עורך דין מקרקעין מומחה ובעל ניסיון ישכיל להקפיד על ניסוח בהיר של כתב הערבות וחשוב מכך, להסביר לנותן הערבות את המשמעויות הכרוכות בחתימה על הערבות.

את הערבות יכול מוטב הערבות - הבנק, משכיר הדירה וכדומה, לממש בהתאם לכתוב בשטר הערבות, ולעיתים רק בדרך של פניה לבית המשפט.

ערבות אישית כללית

ערבות מסוג זה מתייחסת למצב במסגרתו ניתנת למוטב ערבות בעבור כלל חובותיו של החייב לבנק או לגוף אחר.

מדובר בהליך משפטי מסוכן, שכן לחובות לבנקים או חובות שנוצרו מכוח הסכמים חוזיים קיימת נטיה לתפוח ולהאמיר.

בעת מתן ערבות מסוג זה, שאינה מוגבלת בסכום, גובר הסיכון ליצירת מדרון חלקלק אשר עלול להוביל את נותן הערבות למצב בו הוא חייב סכומי עתק בשם הלווה.

לפיכך, במתן ערבות אישית כללית יש להתייחס ביתר חשיבות לניסוח סעיפיו השונים של שטר הערבות, תוך מתן דגש למקרים בהם ניתן לפרוע את הערבות, זאת תוך סיוע מטעם עורך דין המכיר היטב ולעומק את דיני הערבות בחוק הישראלי.

ערבות בנקאית

ערבות בנקאית מגלמת את התחייבותו של המוסד הבנקאי לבצע תשלום למוטב הערבות בהתקיים התנאים המנוסחים בשטר הערבות, זאת במנותק מפרטי החוזה אשר נחתם בין שני הצדדים.

לאחר מימוש הערבות יפנה הבנק אל הצד לחוזה אשר להתחייבויותיו ניתנה הערבות ויבוא עמו חשבון.

ערבות בנקאית נפוצה מאוד בעסקאות נדל"ן של מכירה ושכירות, בהן שני צדדים, שהינם לרוב זרים זה לזה, מוצאים עצמם מעורבים בעסקאות אשר סכומיהן עשויים להגיע אף עד מיליוני שקלים.

עקב היותה של הערבות הבנקאית מנותקת מסעיפי החוזה עצמו, מדובר בכלי מסוכן ורב עוצמה.

לעיתים ייקבע בשטר הערבות, כי התנאי היחיד למימוש הערבות יהיה לא יותר מאשר הפניית בקשה מצד המוטב - מצב דברים המעמיד את הצד השני לחוזה בעמדת נחיתות משמעותית.

נוכח האמור נודעת חשיבות עליונה לפנייה לקבלת סיוע משפטי טרם נטילת ערבות בנקאית בסכומים משמעותיים.

לחץ לקריאה מורחבת בנושאים:

מימוש משכנתא


הונאות מקרקעין - סיוע עורך דין נדל"ן
 

מתלבט לגבי חתימה על ערבות? לחץ כאן לקבלת סיוע משפטי

גולש/ת יקר/ה - אם חיפשת עורך דין לכל מטרה הגעת למקום הנכון!

אינדקס עורכי דין - צעד משפטי חכם מציע לכל גולש את המאגר המשפטי הגדול בישראל. האתר מחולק לפי תחומים משפטיים שונים ובכל נושא רשימה מפורטת של משרדי עורכי דין מכל רחבי המדינה, המתמחים באחד מתחומי המשפט הרבים.

גלישה נעימה!

אינדקס עורכי דין מציע לכל עורך דין חשיפה בפני אלפי גולשים הזקוקים ליעוץ ויצוג משפטי. פתיחת כרטיס עו"ד מפורט כוללת: הצגת תחומי התמחות, פרטי המשרד, עורכי הדין המועסקים, נסיון, לקוחות, פרטים ליצירת קשר מיידי, תמונות ועוד!

 

לקבלת מידע נוסף אודות אפשרויות פרסום כרטיס לקוח ומודעות טקסט בכל עמוד שתרצה באתר:

זקוק לעצה דחופה של עורכי דין? יש לך בעיה משפטית?

כנס כעת לפורום המשפטי ולאחר הרשמה קצרה, תקבל חוות דעת של עורכי דין מובילים, בתחומים משפטיים מגוונים כגון: דיני משפחה, תעבורה, נזיקין, קניין רוחני, זכויות יוצרים, נדלן, חוזים, דיני עבודה, הוצל"פ ועוד!

פורומים: גירושין ומשפחה | זכויות עובדים | רשלנות רפואית | תאונות דרכים ונזקי גוף


כל הזכויות שמורות ל-Law Index 2007
קידום עורכי דין | שותפים | מפת האתר | אינדקס | משפחה | קניין רוחני | עבודה | תעבורה | פלילי | מיסים | אינדקס עורכי דין |